menuordersearch
garshasound.com

مهندس صدا کیست؟ و چگونه کار میکند؟ چه مدارکی برای صدابرداری نیاز است؟ ,

۱۳۹۷/۱۱/۱۸ پنج شنبه
(4)
(0)
مهندس صدا کیست؟ و چگونه کار میکند؟ چه مدارکی برای صدابرداری نیاز است؟
مهندس صدا کیست؟ و چگونه کار میکند؟ چه مدارکی برای صدابرداری نیاز است؟

مهندس صدا

مهندسان صدا مسئول اطمینان از کیفیت صدا در طول اجرای زنده هستند. در مراسم‌های بزرگ آنها معمولاً از تکنسین‌های صوتی کمک می‌گیرند. مهندس صدا باید صبور باشد و بتواند آرامش خود را درهر موقعیتی حفظ کند، تا در برنامه‌های زنده عملکرد خوبی داشته باشد.

صدابردار چگونه کار می‌کند؟

مهندسان صدا در اجرای زنده باید در دو مرحله صدا را کنترل کنند هم به‌عنوان کسی که مدیریت صدا را به عهده دارد و هم به‌عنوان شنوندگان که روبروی سن نشسته‌اند.

صدابردار در جشن با سیستم های صوتی

قبل از شرع برنامه باید:

با مدیر، طراح صدا و تولیدکننده برای موارد زیر هماهنگ شوید

  • برنامه‌ریزی و اعمال افکت (effect) های صوتی در زمان مشخص در طول رویداد
  •  استریو (Stereo) بودن صداها در زمان مشخص
  • اعمال اتوماسیون (automation) های خاص برای صداها

این چک‌لیست باید انجام شود تا تضمین شود که همه‌چیز در زمان مناسب با بهترین عملکرد اتفاق می‌افتد. شما به‌عنوان مهندس صدا باید اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات در شرایط مناسب هستند و خوب کار می‌کنند. در زمان تست صدا (sound chek), تنظیمات و تغییرات موردنیاز برای عملکرد بهتر را اعمال کنید،

در روز برنامه شما می‌توانید:

نظارت بر نصب و راه‌اندازی سیستم صدا و متصل کردن تجهیزات، ازجمله میکسر صدا، پردازنده‌ها و هر نوع تجهیزات پخش داشته باشید. قبل از شروع برنامه، باید همه سیستم‌های صوتی چک شود. شما نیاز به یک تیم گسترده‌تر که شامل تکنسین‌های روشنایی و مدیر تولیدکننده است دارید.

در طول عملکرد شما می‌توانید:

از میز مخصوص برای کنترل و تعادل سطوح صدا، اضافه کردن پردازش موردنیاز برای میکروفون و ابزار دیگر، مانند اکو و دیگر اثرات استفاده کنید. برخی از مهندسان بسیار با تجربه، که به‌عنوان مهندسین دستکش سفید شناخته می‌شوند، فقط بررسی صدا و هماهنگی کار را انجام می‌دهند و در نصب تجهیزات صوتی شرکت نمی‌کنند. مهندسین صدا بیشتر مواقع در سفر هستند و علاوه بر سفرهای داخلی ممکن است در خارج از کشور نیز برنامه داشته باشند. هم روزهای کاری و هم ساعات کاری شما ممکن است غیرمعمول باشد، مثلاً کار آخر هفته و عصرها، کاملاً عادی است. (تایم مشخصی ندارد)

 

تجهیزات صوتی و اجرا به وسیله صدابردار

 

حتما بخوانید : آشنایی با سیستم های صوتی | اجزای سیستم صوتی برای اجرای زنده

 

چگونه می‌توانم به یک مهندس صدا تبدیل شوم؟

مهندسان صدا نیاز به گوش موسیقی خوب و سطح بالایی از شایستگی فنی دارند. آنها از تجهیزات صوتی و تکنولوژی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. شما باید صبور باشید و بتوانید آرامش خود را در هر موقعیتی حفظ کنید، تا در اجرای زنده عملکرد خوبی داشته باشید. این حرفه‌ای است که در آن تجربه قبلی بسیار ارزشمند است. مثلاً اگر در مدرسه داوطلب خدمات, به‌عنوان دستیار فنی برای برنامه‌های موسیقی و تئاتر بوده‌اید تجربه خوبی به دست آورده‌اید. در مورد شغل موردعلاقه خود در جامعه اطلاعات کسب کنید و برای کمک به پخش صدای گروه‌های دوستانتان، مشارکت کنید. مهندسان صدا باتجربه و مهارت در زمینه‌های دیگر مانند نورپردازی و اجرای تلویزیون شهری ممکن است شانس بیشتری داشته باشند و موفق‌تر عمل کنند.

 

چه آموزش و مدارکی نیاز دارم؟

شما می‌توانید در دانشکده‌های صدا و سیما رشته‌های زیر را انتخاب نمایید

  •     کارشناسی پیوسته مهندسی صدا
  •     کارشناسی پیوسته مهندسی ویدئو
  •     کارشناسی پیوسته مهندسی سیستم‌های چندرسانه‌ای
  •     کارشناسی پیوسته شبکه‌های اطلاعاتی و امنیت
  •     کارشناسی ارشد مهندسی ویدئو
  •     کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات با دو گرایش سیستم‌های چندرسانه‌ای و مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

 

و یا موضوعاتی شامل فیزیک, علم ریاضی، مطالعات فناوری اطلاعات, رایانه، طراحی و تکنولوژی، الکترونیک و تکنولوژی موسیقی همه در تسلط بیشتر به کار صدابرداری نیاز است.
مدارک الکترونیک, مهندسی برق، مهندسی صوتی و تکنولوژی موسیقی می‌تواند به شما کمک کند. الزام برای داشتن هر مدرکی متفاوت است، بنابراین در دانشگاه‌ها به شرایط تحصیلی که درخواست می‌کنید، دقت کنید. مهم است دوره‌ای  را انتخاب کنید که در صورت امکان، تجربه بسیار خوبی در زمینه عملیات و جایگاه‌های صنعتی ارائه دهد. در دوره دانشگاه حضور در نمایشگاه‌های صنعتی بسیار مفید است، و به عنوان یک فرصت خوب برای دیدار با کارفرمایان بالقوه است که آینده شغلی بهتری را ارائه می‌کند. این را بدانید که مشاغل برای مهندسان صدا به‌ندرت تبلیغ می‌شوند.

 

حتما بخوانید : سیستم کنفرانسی چیست؟ | انواع میکروفون های کنفرانسی و شناخت آن ها

برخی از مدارک مربوطه عبارت‌اند از:

جوایز، گواهینامه‌ها و دیپلم‌های شهر و ادارات در تکنولوژی صدا و موسیقی
ببینید چه جوایز مربوط به صدابرداری و موسیقی در شهر شما موجود است

همچنین دوره‌های آموزشی در سطوح مختلف و با شرایط مختلف ورودی ارائه می‌شود.
دوره‌های مهندسی یا تکنولوژی موسیقی
تحصیل در رشته مهندسی (برق / الکترونیک)
دوره‌های مربوطه شامل صدای تئاتر، تولید موسیقی زنده، تکنولوژی موسیقی و تکنولوژی موسیقی و مهندسی صدا
در همه‌ی کلاس‌های بالا می‌توانید درخواست دهید
همچنین دوره‌های خصوصی نیز وجود دارد.  قبل از اینکه سراغ یادگیری بروید، اینها را کامل بررسی کنید. بعضی از آموزشگاه‌ها ادعا می‌کنند که در این بخش پس از یک دوره بسیار کوتاه، می‌توانید صاحب شغل شوید پس بااحتیاط کامل عمل کنید.

همچنین ممکن است یک تکنسین صوتی باگذشت زمان و تجربه به مهندسی صدا پیشرفت کند و مقاطع بالاتر را طی کند.

 

صدابردار در برنامه ها و اجرای پروژه صدابرداری

به عنوان صدابردار چگونه باید کار کنم؟

مهندسان صدا معمولاً به‌صورت آزاد کار می‌کنند، اگرچه بعضی از آنها با  گروه یا یک شرکت برای مدت زمانی همکاری می‌کنند. دوره‌های بیکاری در کار صدابرداری معمول است، مخصوصاً در ماه‌های زمستان و ایام بدون مناسبت. بین 12 تا 16 ساعت کار در روز برای یک صدابردار غیرمعمول نیست. (بعضی وقت‌ها حتی بیشتر). حقوق و دستمزد از حدود 70 هزار تومان در روز آغاز می‌شود و برای افرادی که تجربه بیشتری دارند، به 180 هزار تومان افزایش می‌یابد. مهندسان صدا می‌توانند انتظار داشته باشند که در حدود 500 هزار تومان در روز درآمد کسب کنند. البته این نرخ‌ها مربوط به تهران است و در شهرهای دیگر متفاوت است.

 

 

برای اجاره سیستم صوتی و خدمات صدابرداری می‌توانید با شماره‌های شرکت تماس حاصل فرمایید

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
logo-samandehi

گرشا صوت سایت اجاره انلاین تجهیزات مراسم است. شما می‌توانید با اجاره از سایت ما بهترین خدمات و محصولات را دریافت نمایید
از اجاره باند تک تا تجهیز کامل سالن چند هزار نفر در خدمت شما هستیم.
شرکت گرشا صوت در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کند:
اجاره سیستم صوتی, اجاره باند فلش خور, اجاره تلویزیون شهری, اجاره نمایشگر شهری, اجاره سیستم صوتی کنفرانس, اجاره میکروفون کنفرانسی, اجاره دستگاه ترجمه همزمان, اجاره میکروفون بی سیم, اجاره میکروفون یقه‌ای, اجاره میکروفون هدمیک, اعزام مترجم همزمان, برگزاری مراسم‌های جشن, عقد, عروسی و تولد,
برای مشاوره و رزرو محصولات با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

تلفن های تماس
09102014592
021-44847762